Процес на обработка Мокро Лющене

Процес на обработка Мокро Лющене

Процес на обработка Мокро Лющене

Мокрото лющене или Giling Basah е вид обработка на кафе, която е уникална за Индонезия и най-често използвана в Сулавеси и Суматра. Въпреки че звучи подобно на мократа обработка, най-често срещаният тип обработка на кафе, мокрото лющене всъщност е много различно. Мокрото лющене като метод на обработка има две движещи причини: влага и пари.

Влажният климат на Индонезия затруднява сушенето на кафето.Комбинацията от дъжд и влага предотвратява лесното изсушаване и фермерите са измислили друг начин за обработка на кафето си.Желанието, кафето им да излезе на пазара възможно най-бързо. Прекарването на много време за изсушаване на кафе означава, че трябва да чакат по-дълго, за да го продадат, така че предпочитат да използват по-бърз метод.

Мокрото лющене

Мокрото лющене започва с малки фермери, които берат кафето си. Те често имат само няколко половин акра земя и не много дървета. Единственото им оборудване за обработка е ръчно задвижвана пулперка, която се споделя между фермерите в тяхното село. Те прекарват кафените черешки през пупера, като отстраняват ципите, но оставят по-голямата част от плодовете или лепестото вещество все още върху кафеените зърна.

Зърната ферментират за една нощ, в чували, вани, резервоари или друг метод, до който имат достъп. Ферментацията прави много по-лесно отмиването на слузта сутрин. След като лепкавото покритие е отстранено, пергаментът все още остава. Пергаментът е тънка черупка, която покрива външната страна на кафеените зърна и може лесно да се отстрани, ако кафето е сухо.

Стопаните обаче предпочитат да не чакат зърната да изсъхнат напълно. Те оставят пергаментното кафе навън, докато не изсъхне до 50% влага и го продават на местния пазар.

Купувачи на кафе

След като купувачите го получат, те ще държат пергаментното кафе в торби за известно време, което позволява на зърната да ферментират по-нататък. Някои фермери може да имат по-качествено кафе от други, но купувачите често смесват цялото кафе заедно, дефекти и всичко останало. Купувачът накрая отстранява пергамента с помощта на машина, наречена wet-huller. Машината използва много триене, за да отстрани пергамента от набъбналите, все още влажни зърна. Тази сила често деформира или смачква зърната, което води до повече дефекти в кафето с мокри люспи. Индонезийските преработватели обикновено използват лющилка Kemajuan, проектирана в Холандия и произведена в Ява лющичка, която е модифицирана за обработка на мокро олющено кафе. Той може да лющи кафе,между 35 и 45 процента съдържание на влага.Произвежда около 800 килограма зелено кафе на час.

След това кафето без пергамент изсъхва допълнително и чака в склад, за да бъде продадено. Бързият процес на мокро лющене прави възможно продажбата на кафе в рамките на един месец след първото му бране.

Кафето с мокри люспи има отличителна тенденция към земни, твърди вкусове. Има ниска киселинност и яркост поради ферментацията, която претърпява по време на обработката. Описано е с аромати на хумус, билки и мъх. Нискокачественото кафе с мокри люспи понякога има по-горчив зеленчуков вкус, което прави чашата кафе малко по-неприятна. Известен е и с подчертан пикантен вкус, което му дава място в коледните смеси кафе.

Качеството на кафето

Качеството на кафето с мокри люспи варира. Когато се направи добре, може да се получи наистина добра чаша кафе. Въпреки това, мокрото лющене често се извършва като метод за спестяване на време и получаване на печалба възможно най-бързо. Мокрото лющене само по себе си не гарантира лошо качество на кафето и когато е направено правилно, създава вкус, на който се радват много ценители на кафето. Конкурентните дегустатори на кафе често оценяват кафето с мокри люспи като сред най-добрите вкусове в Индонезия. Въпреки понякога небрежния метод, мокрото обелено кафе може да бъде невероятна напитка.

Нашето лющено кафе може да видите тук

Повече за Индонезия прочетете тук

error: Content is protected !!
0
Вашата количка
  • No products in the cart.