Как се чете етикет на кафе
Случвало ли ти се е да отидеш, да си купиш пакет качествено кафе и да се взираш с празен поглед в информацията на етикета? Може би виждаш „надморска височина: 1600 н.в.“ или „разновидност: SL-28“. Какво обаче означава „процес с мед“? Ако не знаеш, какво означава всичко това,то тогава в главата ще минават различни предположения.Не си сам. Светът на кафето е необятен и може да бъде сложен. Ако искаш да вземеш най-доброто кафе наоколо, трябва да разбереш какво купуваш.
Не позволявай на сложните етикети да те потопят в синдром на незнанието! Страхотното кафе е за всеки и ще отнеме известно време, за да се запознаеш с етикета за специално кафе. Може би търсиш конкретни бележки за вкус или просто искаш да научиш повече за специалното кафе. Или може би, просто искаш да впечатлиш приятелите си ! Така или иначе, ще откриеш, че тази информация в крайна сметка не е толкова тривиална и сложна. Да се научиш как да четеш етикетите на кафето е важно не само за разбирането на пътя, който са изминали зърната, преди да попаднат в чашата ти, но и за да можеш да вземаш обосновани решения за покупка.
ЗАЩО ТРЯБВА ДА ЧЕТА ЕТИКЕТА НА КАФЕТО?
Ако се превръщаш в истински любител на кафето, разбирането на етикета на кафето ще издигне страстта ти на следващото ниво. Освен това ще ти помогне веднага да разпознаеш специалното кафе. Специалното кафе е кафе, произведено с мисъл за благосъстоянието на фермерите, и в резултат на това е по-скъпо. Масовото кафе на пазара днес е много по – евтино , тъй като грижата за него е недостатъчна заради по лошото заплащане на фермерите .
Няма да намериш изчерпателен етикет за кафе върху чували с кафе с по-ниско качество. Това е така, защото компаниите за кафе с по-ниско качество не искат да се вижда грозната страна на кафе индустрията. Прочети всеки етикет на кафе на Специално кафе и ще намериш: страната, региона или фермата, процеса, датата на печене и нивото на печене. Ако разгледаш нашата онлайн колекция кафе, ще намериш още повече информация за производителите. Етикетите за кафе не са просто етикети – те са за проследимост и прозрачност.
СПЕЦИФИКА НА ЕТИКЕТА ЗА СПЕЦИАЛНО КАФЕ
Ето най-често срещаните части от информацията, които ще видиш отпечатани на етикета за специално кафе.
Произход на кафето
Не е достатъчно да знаеш от коя страна идва твоето кафе – трябва да знаеш произхода , от кой район на страна идва и в по добрия случай фермата. Можеш дори да получиш информация за микролота.
Дори ако купуваш смес от кафе, трябва да знаеш с какъв произход е съставена сместа. Не се заблуждавай от цветистия език, който описва кафето без информация откъде идва.
Височина за кафе
Височината на кафето е всичко в специалното кафе. Качественото кафе арабика е деликатно растение и обича да расте в хладни и сенчести условия. Отглеждането на кафе на по-висока надморска височина постига това. По-малко качествените кафета се отглеждат на слънце и на по-ниски височини. Въпреки че отгледаното на слънце кафе на по-ниска височина дава голям добив, качеството на кафето страда.
Когато видите „1600 н.в.“ на етикета на кафето, това означава, че е отгледано на 1600 метра над морското равнище. Може също да видите надморска височина във футове.
Дегустационни бележки
Доброто кафе не се нуждае от изкуствени аромати, за да е вкусно. Често ще намериш бележки за дегустация, отпечатани върху пакета за кафе, които се отнасят до фините характеристики, уникални за това зърно. Когато става въпрос за плодови нотки, можеш да видиш ябълка, череша или боровинка. За сладки нотки можеш да видиш карамел, карамел или меласа. Можеш дори да срещнеш нотки като орехови, шоколадови, флорални, земни и дори опушени.
Имам клиенти които ме питат ” А имате ли кафе с вкус на кафе?”.
Трябва да знаеш ,че все пак кафето е кафе и вкуса му е на кафе.Тези нотки за които говорим те са при развити вкусови рецептори.
Като начинаещ кафе ентусиаст, тези вкусови нотки могат да бъдат плашещи. Може би си мислиш: „На пакета пише цветя, но всичко, което вкусвам, е кафе!“ Не забравяй, че отнема много време, за да се развие вкусов вкус. Ако искаш да ускориш процеса, купи си две кафета с изключително различни вкусови нотки и ги опитай едно до друго. За целта ние сме направили дегустационен пакет с четири коренно различни едно от друго кафета .Можете да разгледате тук: https://tvoetokafe.eu/produkt/degustatsionen-paket/
Видове процеси за обработка на кафе
За тези, които не знаят, кафето всъщност е семката на череша. Черешите растат на храстовидни дървета и се берат узрели, след като станат тъмночервени. Фермерите берат хиляди и хиляди череши, а семките се извличат. Методът на екстракция се нарича процес на кафе. Има няколко различни процеса за обработка на кафе и различните процеси водят до уникални вкусове. Ето най-често срещаните.
Измит: При процеса на измиване (или „мокър процес“) цялата пулпа се отстранява, преди зърната да се оставят да изсъхнат. За да се постигне това, черешите се поставят в резервоари с вода, като цялата череша се отделя от семката. Това придава така желания чист вкус на кафето. Тъй като този процес изисква много вода, някои производители избират други методи на обработка, които изискват по-малко прясна вода.
Натурален: : При този процес зърната на кафето не се отстраняват, а черешите се изсушават с непокътнати семки. След изсушаване сушените череши се обелват, за да се отделят семките. Това придава много сладък, плодов вкус на кафето. Този процес е чудесен за производители, които имат ограничен достъп до прясна вода.
Мед: Кожата на черешата се отстранява напълно и част или цялата слуз (или плът) остава по време на сушенето. Това причинява ферментация и в резултат на това вкусът е плодов или сладък. Процесите на меда варират от жълт мед (по-малко останала лепкавост) до черен мед (повече останала лепкавост).
Анаеробно: Това е по-нов процес, при който черешите се поставят в бъчви без кислород за часове до дни, за да ферментират. Това е труден процес, защото кафето може да ферментира прекалено много и да изгние. Но когато се прави правилно, кафето може да придобие вкусни, екзотични вкусове като тропически плодове и подправки.
Сортове
Точно както при виното, кафето арабика има свои собствени сортове. С виното ще видите различни сортове грозде, като мерло, шардоне или бордо. В кафето ще видите сортове като типика, катура, катуай, SL-28, бърбън и други. Има над 1000 наследствени разновидности, въпреки че типика се смята за най-старият известен сорт кафе.
Ниво на печене
Нивото на изпичане се отнася за изпечено кафе, а не за зелено кафе. Печеното варира от светло до тъмно. По-леките печени кафета са склонни да имат ярък, кисел, плодов вкус, при този вид печене се извличат естествените вкусове и аромати на кафето. От друга страна, по-тъмните печени ще имат повече , препечен, шоколадов вкус.
Срок на печено кафе
Не забравяйте да купите кафе, което е било изпечено през последните две седмици. Датата на изпичане е изключително важна, ако искате да пиете прясно кафе. Много кафета, продавани в супермаркета, съдържат кафе, което е изпечено преди месеци и е вакуумирано. Специализираните пекарни за специално кафе никога няма да предложат застояло кафе от месеци. Просто кажете не на престоялото кафе!
И така ,това е само една малка част от света на кафето .