Кафето от Уганда
Много хора, дори извън индустрията, разпознават Етиопия като родното място на кафе Арабика, но малцина биха идентифицирали произхода на неговия устойчив и по-силен братовчед, кафе Робуста.
Виетнам е най-големият производител на кафе Робуста.Следван от Бразилия,Индонезия и Уганда
История
Робуста някога е растяла диво по северните брегове на езерото Виктория. Кафето е популярно сред хората от Баганда, чието кралство Буганда е доминиращо в района на езерото Виктория от 1840-те до 1890-те години, когато крал Муанга II подписва договор с Великобритания, установяващ Буганда като протекторат на Британската източно африканска компания.
Жителите на Баганда опитомяват дивата Робуста и я култивират в домашните си градини. Робуста също има важно културно значение и се използва главно за традиционни и културни церемонии.
Когато европейците пристигат в Източна Африка, те виждат двойния потенциал на растенията Робуста и плодородната земя в региона. Опитват да направят всички отделни кралства и групи управлявани като едно цяло, като неутрализират религиозните и културни различия. Един от начините, по който успяват да направят това, е като постепенно намаляват значението на Робуста в културата на Баганда. Колонизаторите казват на жителите на Баганда, че е нездравословно да се пие кафе или да се дъвчат зърната. И така Робуста губи значение в културата и британците започват да я превръщат в стока.
Внос на Арабика в Уганда
Европейски и азиатски заселници внасят сортове Арабика в Уганда. До 1914 г. те създават първите плантации в страната. По същото време британското колониално правителство създава плантации за широко мащабно отглеждане на Робуста. Те въвеждат и сортовете Арабика, които растат в съседните Етиопия и Малави.
В началото фермите за кафе са били разположени предимно в Централна Уганда. По-ниско разположените земи на този централен регион биха се оказали идеални за отглеждане на Робуста. Въпреки това първите дни са трудни. Много от най-ранните имоти, собственост на британци, се сриват през 20-те години на миналия век. Тежестта на падащите цени се усложнява от края на Първата световна война. Разпадането на притежаваните от Великобритания плантации правят вакум в производството на кафе. Дребните стопани се намесват, за да запълнят празнината и стават основните производители на кафе Робуста и Арабика страната.
Доходите от кафе
До началото на двадесет и първи век почти 20% от населението на Уганда печели повечето или всичките си парични доходи от кафе. Въздействието на кафето, продължава да расте. От 1996 г. до 2000 г. кафето съставлява близо 60% от всички приходи от износ.
По-голямата част от този растеж е Робуста, по-издръжливият и лесен за отглеждане вид. Арабиката играе поддържаща роля в Уганда повече от век след въвеждането и. Въпреки че производството на Арабика се разширява, съотношението между производството на Робуста и Арабика в цялата страна все още е около 80:20.
Развитие на Арабиката
Започвайки в началото на 90-те години с либерализацията на кафе индустрията, комбинация от повишено лидерство и инвестиции в сектора на кафето позволява на хората да започнат сериозно да култивират и печелят пари от Арабика. По-голяма част от тази инвестиция е направена в планината Elgon на изток и планините Rwenzori на запад, защото условията са практически идеални за отглеждане на Арабика. На изток плодородната вулканична почва около вулкана Mount Elgon създава продуктивни ферми за кафе, а на запад планините Rwenzori предлагат голяма надморска височина, идеална за Арабика.
Въпреки че тези два региона на производство не са напълно непознати в света на кафето, липсата на официална инфраструктура означава, че фермерите нямат друг избор, освен да произвеждат домашно обработени натурални продукти, известни на местно ниво като DRUGAR (Суха Арабика от Уганда: вид естествен процес, при който фермерите сушат несортирана череша на земята в малките пространства, които имат на разположение) и WUGAR (полуизмитата версия на DRUGAR).
Секторът остава неподготвен да подкрепи широко разпространената обработка на качествено измито кафе.В районите с производство на Арабика ,правителството и частни инвеститори изграждат нови станции за измиване на кафето. По този начин се отварят вратите за производство на Арабика и специалните кафета.
Цели
Уганда си поставя за цел общо увеличение на производството от 20-25% до 2030 г. Това може да е нещо добро за региона. Важно е да се съсредоточат върху стабилизирането на цените, подобряването на стимулите за производителите и развитието на уменията и професионалните практики на местната работна сила.
Структурата на фермите в Уганда е подобна на тази в Етиопия и Кения. Около 5 милиона души или 1,7 милиона домакинства са заети в сектора на кафето. Кафето е най-голямата експортна стока на Уганда и струва 550 милиона долара годишно. Тъй като 85% от цялото отглеждано кафе се отглежда от дребни стопани с по-малко от 2,5 хектара, Уганда има огромен потенциал за производство на висококачествени малки партиди специални кафета.
Повечето ферми са собственост на семейства, които също отглеждат култури за препитание и общата производителност остава ниска, почти ¾ от населението е заето в селското стопанство. Такива семейства са изправени пред труден избор и много предположения, за да определят най-добрия начин да използват малките си парцели земя. Твърде много парична реколта и в години на ниски цени те остават гладни. Недостатъчно за производството им и не могат да си платят сметките. Така, подобно на Етиопия, дребните стопани в Уганда обикновено смесват кафето си с традиционни хранителни култури.
Видове обработка
Повечето фермери, произвеждащи мито кафе, използват ръчни пулпера. В ход са по-нови инициативи за по-широко разпространение на екологичните интегрирани системи за производство на целулоза. Измитите Арабики от западните райони обикновено се продават като „WUGAR“. Тези, които идват от Изтока, обикновено се наричат Бугису или Бугишу. Bugisu е много търсен заради своите винени, плодови, традиционно източно африкански нотки. И двата региона демонстрират значителен потенциал за още по-високо качество.
Добивите на кафе остават ниски поради липса на ресурси и познания за правилните практики за отглеждане. Все по-често фермерите прилагат повече добри земеделски практики и виждат резултати. Има нарастваща тенденция, при която успешните производители на кафе купуват парцели от други дребни собственици, които са били по-малко успешни с производството на качествено кафе. Новите собственици използват знанията и отдадеността си, за да съживят дърветата и земята.
Присъединяването на допълнителни земи означава подобрение, както за фермерите, така и за качеството. С повече земя фермерите имат място да отглеждат кафеени дървета и да засаждат култури за прехрана за своите семейства. С по-голям и по-сигурен доход фермерите могат да инвестират време и пари в подобряване на инфраструктурата и производството .Могат дори да експериментират с нови методи на отглеждане и обработка. На по-голям парцел фермерите могат да си позволят да изпънат непродуктивни дървета, да подновят подложките и да оставят земята да лежи угар
Помощ от държавата
Арабиката все още представлява само малка част от общото производство на кафе, в страната. Нараства фокусът върху специалното кафе. Имайки предвид финансовото въздействие на кафето в Уганда. Президентът Йовери Кагута Мусевени стартира операция „Създаване на благосъстояние“.През юли 2013 г. програмата се фокусира върху кафето за подпомагане и стимулиране на производството.
Operation Wealth Creation наема ветерани, които да действат като служители по разширяването на селското стопанство. Обслужват и подпомагат производителите на кафе. В допълнение към предлагането на голямо разнообразие от консултантски услуги, ветераните разпространяват разсад за кафе и помагат за създаването на разсадници.
Робуста съставлява около 80 процента от кафето, произведено в Уганда, като Арабиката е въведена в страната от Малави през 20-те години на миналия век.
Арабика се отглежда главно във високопланинските райони на страната на изток, запад и югоизток. Робуста процъфтява в централното плато на страната.Надморската височина варира от 1000 до 1500 метра над морското равнище.Сравнително голямата надморска височина за производство на Робуста, съчетана с уникални почви и системи за отглеждане, дава на угандската Робуста несравнимо ниво на качество.
Уганда се смята за „страна на робустата“, но това мислене се променя, защото хората осъзнават, че кафе Робуста е толкова добро, колкото и Арабиката в други страни.
UCDA-Uganda Coffee Development Authority-Орган за развитие на кафето в Уганда
Като най-голямата селскостопанска стока на нацията, производството на кафе играе важна роля в икономиката и обществото на Уганда. UCDA изчислява, че до 1,7 милиона домакинства разчитат на производството на кафе. Около 40 процента от това производство се ръководи от жени.Това отразява приблизително 42 процента от земеделските домакинства в Уганда. Смята се, че тази известност е направила разрастването на кафе индустрията ключов фокус на правителството от началото на хилядолетието, след няколко десетилетия на трудности.
През 1970 г. има пик в производството на кафе, около 3,5 милиона (60-килограмови)’чувала, след което отново спад, поради два фактора.
Кризата
-Криза с цените на кафето, която производството и фермерите, започват да отглеждат други култури като какао.
-През 90-те години опустошителна болест , удря растения на кафе Robusta и унищожава почти половината от дървесината . Производството пада до два милиона торби годишно.
Изчислено е, че болестта “увяхване на кафето” е струвала на Уганда натрупани загуби от 580 милиона щатски долара между 1997 и 2007 г. Правителството разработва финансиране с подкрепа от Европейския съюз за разработване на устойчиви на болести сортове и раздаване на безплатен разсад на фермерите.С тази помощ страната успява да се пребори с болестта “увяхване на кафето”.
С тази помощ и финансирането се вижда промяна в производството. То премина от 2,5 милиона торби до 4,2 милиона. В днешни дни производството е вече около 5,1 милиона торби с продукт за износ.
Земеделските домакинства в Уганда държат среден размер на парцела под един акър. Затова в страната производството на кафе се нарича „малка култура“. Производството е около 95 процента от дребни производители.
Тези системи за дребни фермери, които са много фокусирани върху агролесовъдството и биоразнообразие, са част от това, което е специално за Уганда. Това също означава, че работата с много отделни фермери и извършването на каквато и да е промяна отнема много време, инвестиции, и смелост.
Сертифициране
Kyagalanyi (Kyagalanyi Coffee Limited е частна компания в Уганда, занимаваща се с доставка, обработка и износ на кафе). Работи директно с 26 000 домакинства в Уганда, като помага за подобряване на качеството.Помага за сертификати, земеделските, социалните и екологичните практики. Фермерите се възползват от по-добри цени, по-добри добиви и по-устойчиви земеделски системи.
Сертифицирането е много важно в сектора на Арабика. Около 15 процента от износа на Арабика от Уганда е сертифициран.
Ниските добиви са най-голямото ограничение за кафе индустрията.Фермерите печелят доста ограничени суми пари от насажденията си с кафе. Повечето нямат място за разширяване, така че единственият начин да спечелят повече пари е като подобряват продукцията и производителността.
Секторът на Уганда е напълно либерализиран. Това дава на фермерите достъп до по-широк пазар и те получават по-висока част от цената. , отколкото например кенийски или танзанийски фермер. От друга страна, това също означава, че фермерите не са организирани, което затруднява предоставянето на тези услуги до тях.
Качеството на Кафето от Уганда
Правителството на Уганда, насърчава производителите, особено в районите за отглеждане на Арабика. Препоръките са да засаждат сенчести дървета, които да защитават техните култури.
Друг път на растеж,за индустрията в Уганда, е нарастващото търсене и признание на пазара на специалните кафета от един произход.
Уганда е много разнообразна страна, с различни видове почва и климат. Това поражда много различни качества и видове кафе. Все още света, предстои да открие разнообразието на угандийските кафета .
Качеството на угандийското кафе се е подобрило драстично през последните 10 до 15 години. Най-добри кафета Арабика се конкурират с кенийските по отношение на качеството, като същевременно са относително евтини.
Въпреки че е най-големият износител на зелено кафе в Африка, Уганда се нарежда на осмо място като цяло. Това демонстрира възможността и желанието на правителството Уганда да расте в глобален мащаб. Амбиция на Уганда е да бъде световен лидер в качеството на кафето. Износа на кафе с добавена стойност в страната, кафето да има своето място като работодател , създавайки повече работни места и доходи за домакинствата.
Ние Ви предлагаме три вида Уганда ,стандартна Робуста ,Fine Робуста и 100% Арабика.
Уганда Робуста може да купите тук
Уганда Fine Робуста може да купите тук
Уганда DRUGAR Арабика може да купите тук
Още за Уганда може да прочетете тук