История на кафето от Боливия
Това, което прави боливийското кафе толкова отличително.Това е едно от кафетата отглеждано на най-висока височина и на най-ниска географска ширина. Високодобивните хибридни сортове кафе никога не са били масово размножавани. В резултат на това производителите са прекарали десетилетия в работа изключително със сортовете Typica и Caturra. Тези сортове са известни с изключителния си вкус. През последните години много производители избират да заменят дърветата Typica. Замяната е с по-продуктивния (но все пак вкусен) сорт Catuaí. Други производители засаждат по-екзотични сортове като Gesha, Java и Ethiosar.
Обикновенно реколтата в Боливия продължава от юни до октомври. Всичкото кафе във фермите се бере на малки количества,внимателно на ръка. Заради голямата надморска височина и сортовете, които се отглеждат, кафеените череши са склонни да узряват много бавно и с различна скорост. Това означава, че фермерите трябва да правят много пасове през целия сезон, за да са сигурни, че берат само череши, които са достигнали пълна зрялост.
Народа Аймара
Голяма част от производителите на кафе в Боливия, произлизат от народа Аймара. Това е местна нация с огромно уважение към земята. Ангажирани с практиките на биологично земеделие, много преди да има какъвто и да е търговски стимул в това. Фермите в Боливия са малки с размер между един и пет хектара. По-голямата част от управлението на фермата и прибирането на реколтата се извършва от членове на семейството. Също така е доста обичайно много малки ферми да бъдат групирани заедно в „колония“ (селище). Образуването на общност в тези селища е много силно. Съседните фермери си сътрудничат и работят във фермите един на друг по време на жътвата.
История на кафето в Боливия
Кафето в Боливия датира от 1880 г. Въпреки че подробностите са оскъдни, кафето е произведено за първи път за консумация от богати собственици на земя и техните работници в имения в Лос Юнгас. Регионът е бил добре известен с производството на кока и кафето не се е смятало за печелившо, тъй като е по-трудно за отглеждане и дава по-малка реколта. Когато експортните мита върху листата от кока и спадът в местното потребление карат фермерите да осъзнаят рисковете от икономическата зависимост при отглеждането на една култура. И така едва през 30-те години на миналия век производството на кафе започва да се приема сериозно.
Повечето ферми за кафе са били собственост на богати собственици на земя, които са започнали производството през 19 век. Това се промени през 1953 г., когато ръководена от правителството аграрна реформа прави преразпределяне на малки парцели земя (с размери 1,5 – 8 хектара).Тези малки парчета земя се раздават на хиляди, предимно коренни семейства. Последва миграция на млади хора от градските райони към Лос Юнгас. Въпреки че много малко от тях са имали някакви познания за селското стопанство. Правителството разпространява материали за четене с много основна информация за това как се управлява ферма. Те остават основният източник на образование за боливийските фермери в продължение на десетилетия.
Липса на ресурси и информация
С времето липсата на ресурси и информация се оказват пагубни за качеството на произведеното кафе. Боливия има перфектните условия за производство на страхотно кафе.Фокусът върху нарастващите обеми през 80-те и 90-те години довежда до това, че много фермери не успяват да въведат нова инфраструктура или модерни земеделски практики. Добивите и качеството спадат значително, тъй като почвата с времето се влоши . Добрата география на страната също не помогна. Исторически производителите валцуват кафето си във фермите си и след това го транспортират до централизирани преработвателни станции, разположени далеч от районите за производство на кафе. Често кафето (което все още е мокро) би било изложено на екстремни и променящи се температури, докато се транспортира през различни височини и климатични условия по време на дългото му и криволичещо пътуване през планините.
Възраждане
Едва в началото на 2000-та година фермерите получават стимул и ресурси да се съсредоточат върху производството на висококачествено кафе. Стартирани са програми, финансирани от САЩ (като част от тяхната кампания за борба с наркотиците) и включват изграждане на станции за миене на кафе и предоставяне на фермерите на достъп до съоръжения за обучение и финансова помощ. Пристигането на програмата Cup of Excellence през 2004 г. също много помогна за тласкането на индустрията напред и за повишаване на профила на боливийското кафе. През 2010г.тази програма е заменена от „Президентската чаша“ и има ключово влияние в обновяването на кафе индустрията в Боливия.
Днес производителите на кафе ,вече знаят за икономическите ползи от продажбата на качествени микро партиди и разбират, че това изисква по-големи инвестиции в материали, оборудване и труд.
Нашите боливийски кафета може да видите тук