Дегустация на кафе у дома
Светът на специалното кафе може да бъде изпълнен със сложност, особено когато става въпрос за постигане на оптимални резултати, които включват отлични дегустационни нотки, киселинност, сладост, послевкус, баланс и всичко между тях! Вероятно се чудиш как тази сутрешна напитка, приготвена от бариста, има толкова добър вкус или как твоята напитки у дома може да доведе до динамични и изискани аромати. Е, преди кафетата дори да бъдат пакетирани и продадени в магазини и кафенета, пробите от печено кафе се оценяват от редица професионалисти.От купувачи на зелено кафе, печене, специалисти по контрол на качеството, баристи и много други по веригата на доставки, кафето се оценява и оценява чрез универсален стандартизиран метод, известен като чаша/cupping/.
За купувачите на зелено кафе чашата е от съществено значение за вземането на решение какви кафета ще бъдат закупени, за да бъдат представени на клиентите. За печене, чаша, означава набиране в профил за печене, за да се гарантира, че развитието на кафето е точно както трябва. За специалистите по контрол на качеството това означава да се увери, че всяко кафе, което го прави от пекарната и в кафенета и онлайн за продажба, има отличен вкус без никакви потенциални дефекти или лоши аромати. За баристите това може да означава разширяване на небцето, запознаване с различен произход .
За щастие този метод за точкуване или дегустация на кафе не трябва да се ограничава само до професионалисти в кафето.
Всеки любител на кафе може да дегустира кафето си и в домашни условия.
Но не е необходимо да го прави по стандартите на професионалистите ,по-скоро да се съсредоточи да разгранича и определя вкусовите характеристики и вкусовите качества на кафето .
Ето препоръки от какво имаш нужда :
Ако просто искаш да опиташ истински вкуса на кафето, то следвай тези стъпки : затвори очи и помириши,отпий и изплюй, помисли и опиши.
След това се оформя профила на чашата.
ПРОФИЛ НА ЧАШАТА
Когато дегустираме кафе е необходимо да се съсредоточим и да опишем четири качества: аромат, вкус, киселинност и тяло . Тези качества оформят вкусовия профил на едно кафе.
Аромат
Винаги помирисвай кафето, преди да го опиташ. Вдишай дълбоко , носът ти може да различи един трилион аромати.
Вкус
Отпий като вкараш въздух (сърбане) , една голяма глътка кафе.По този начин кафето ще се разпространи върху небцето и езика ти , така ще усетиш всички тънкости на вкуса.
Опиши и сравни това което усещаш с вкусови характеристики като: сладък, солен, горчив, кисел и умами
Тяло
Обърни внимание каква е плътността и теглото на кафето? Усещаш го леко и ефирно или тежко и кремообразно ?
Киселинност
Намираш ли нотки на киселинност и , ако усещаш такава, тя ярко изразена ли е? Можеш ли да я определиш като лимон ,грейпфурт или друг цитрус?
Послевкус
Какво е усещането ти след като преглътнеш кафето ,усещането същото ли е или се променя,колко дълго вкусът остава в устата ти?
Е това е всичко ,вземи лист и химикал и опиши всичко ,което помириса ,вкуси и усети .Ако ти е трудно да определиш докато опитваш погледни колелото на вкусовите характеристики ,за да си помогнеш в определянето на това което усещаш.
С трениране на небцето с времето можеш да започнеш сам да определяш профила на твоята чаша .Нека не забравяме ,че най-важно обаче е твоята чаша кафе да ти носи наслада и удоволствие .
По професионално
Ако все пак искаш да го направиш по -професионално ,ето от какво имаш нужда.
Необходими консумативи за чаша/cupping/, дегустация може да се прави на един вид кафе или на различни кафета едновременно.
- Кафе 12гр. грама( за всяко кафе )
- Кафемелачка
- Везна (за измерване на теглото на кафето)
- Таймер
- Чаши за дегустация (капацитетът за измерване трябва да бъде 160ml-200ml)
- Изплакнете чашите, пълни с гореща вода
- Дегустационни лъжици
- Съд за гореща вода
- Съд (за събиране на използвана утайка от кафе)
- Чаша порцеланова или стъклена (за държане на лъжици)
Инструкции:
Стъпка 1:Смели 3 грама от първото кафе и го отстрани, след което зареди кафемелачката, с останалите 9 грама кафе. Следвай тази стъпка за всяко кафе, като започнеш с 3 грама, за да сте сигурни, че никакви други кафета в мелницата не възпрепятстват вкусовете. Смели всяко кафе по едро, то трябва да прилича на едра морска сол.
Стъпка 2: Постави всяка проба кафе от 9 грама в определените купи за купиране. Оцени сухия аромат на всяко кафе.
Стъпка 3: Загрей водата си до 200 (+,- 2) градуса по Фаренхайт или 96 градуса по Целзий.
Стъпка 4: Стартирай таймера и започни да наливаш 150 грама вода във всяка купа.
Стъпка 5: Оцени влажния аромат на кафето.
Стъпка 6: След 4 минути започни да разбиваш кората. За да направиш това, използвай лъжицата, за да избуташ утайката от кафе към задната част на купата. Не забравяй да изплакнеш лъжицата след счупване на кората във всяка купа.
Стъпка 7: С помощта на две лъжици отстрани останалата утайка от кафе и пяната и изхвърли в купата за отработено кафе.
Стъпка 8: Остави кафето да се охлади и след 13-15 минути можеш да започнеш да дегустираш кафетата.
Стъпка 9: Отпий и разхлаби кафето в устата, за да позволиш на кафето да се разпространи по езика ти, за да опиташ пълната гама от вкусове. Докато кафето се охлажда, ще можеш да опиташ различен и по -голям асортимент от аромати.
Забележка: След всяко използване на твоята чаена лъжичка за вкус на кафе, не забравяй да изплакнеш лъжицата в определените чаши за изплакване. Това предотвратява кръстосаното замърсяване на ароматите на кафе.
Воденето на бележки
Воденето на бележки за аромати, аромати и други различни компоненти на кафето е чудесен начин да разшириш небцето си. Да усетиш различните сетива, които изпитваш при всяко кафе.Да се потопиш на масата с чашите. Областите, в които да си водиш бележки, включват сухи аромати, мокри аромати, начупване на кората и през цялото време, което опитваш.
Тъй като вкусовете на всеки варират, можеш да уситиш различни характеристики на кафето . Например, ако кафето има орехови и шоколадови качества, е вероятно ти да усетиш нотки на карамел.
Може би кафето има сладък вкус като шоколад или карамел. Може би има по-жива, плодова сладост като череша ,а ти да доловиш малина. Може да има кисели вкусове, които да те накарат да се сетиш за лимон, грейпфрут или дори вино. Може да откриеш вкусове, подобни на ядки или ванилия. При всички тези и различни вкусове трябва да се стремиш да уловиш първо основите.
За избор на кафе за дегустация разгледайте ТУК
Повече за copping прочетет ТУК